Minął zaledwie miesiąc od startu programu „Finansoaktywni. Misja: Podatki”, a my już możemy pochwalić się ogromnym sukcesem. Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Codziennie napływa do nas kilkadziesiąt nowych zgłoszeń! A wszystkie zestawy edukacyjne zostały już rozdane!
– Sukces programu bardzo nas cieszy. Niemal w każdym województwie udało nam się osiągnąć ponad dziesięcioprocentowe zainteresowanie na przestrzeni zaledwie trzech tygodni. To piękny wynik, którym chcemy się z dumą chwalić. „Finansoaktywni” udowadniają, że edukacja podatkowa może być istotnym elementem kształtowania świadomych i odpowiedzialnych za swoje życie młodych ludzi, odpowiedzialnych za siebie i swoją ojczyznę. Przygotowane na potrzeby programu zestawy edukacyjne pokazują, że poznawanie zakamarków finansowego świata nie musi być nudną czynnością, a może stać się pełną wyzwań wyprawą – mówi Izabela Leszczyna, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej.
Projekt Ministerstwa Finansów skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz nauczycieli
wiedzy o społeczeństwie. Jego idea to aktywne kształtowanie świadomości podatkowej i poszerzanie wiedzy z obszaru finansowego wśród młodego pokolenia. Program w prosty sposób wyjaśnia istotę
i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści. Atrakcyjne materiały edukacyjne, obejmujące m.in. scenariusz lekcji „Poznaj podatki, kojarz korzyści” dla nauczyciela, prezentację oraz animowany film i karty do gry edukacyjnej, są świetnym narzędziem, ułatwiającym nauczycielom dydaktykę tej pozornie zawiłej dziedziny. Zdobytą w ten sposób wiedzę można wykorzystać przy przygotowywaniu zadania na konkurs, który jest organizowany w ramach programu, a z otrzymanych materiałów korzystać w kolejnych latach.
Konkurs „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”
Zgłoszenie do konkursu jest bardzo proste. Wystarczy, że trzyosobowy zespół uczniów przygotuje pisemną pracę konkursową pod tytułem „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”, a następnie na jej podstawie przeprowadzi debatę konkursową. Relacje z debaty oraz pracę przygotowaną przez uczniów nauczyciel załącza do formularza konkursowego dostępnego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl. Nagrodą główną jest dwudniowa wycieczka do Warszawy dla 16 zwycięskich zespołów z wybranych szkół, podczas której zwycięzcy odwiedzą między innymi Sejm RP oraz Ministerstwo Finansów. Członkowie najlepszego zespołu otrzymają tablety, a pozostali uczestnicy zestawy specjalnie przygotowanych upominków. Nagrody trafią również do opiekunów zespołów – 16 nauczycieli zwycięskich zespołów otrzyma tablety.