Program edukacyjny finansoaktywni

Misja budżet

Aktualności programu

Czytaj więcej

zespol2

8 czerwca 2017 r. w Ministerstwie Finansów nagrodzono laureatów programu edukacyjnego „Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki”. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych z całej Polski.

Ich zadaniem było napisanie scenariusza i nakręcenie filmu konkursowego „Pozytywnie o podatkach”.
„Zainteresowanie naszym programem edukacyjnym i liczne pozytywne komentarze, które spływały od nauczycieli dowodzą, że młodzież odnajduje się w niełatwej tematyce podatków. Jestem pod wrażeniem poziomu prac konkursowych. Pozwalają one wyobrazić sobie tak skomplikowany temat jak podatki” – powiedział podczas uroczystości wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który wręczył dyplomy laureatom.

Zwycięskie filmy „Pozytywnie o podatkach”

Wybór zwycięzców nie był łatwy. Finalistami mogli zostać autorzy tylko 10 filmów, ze 118 poprawnie zgłoszonych do konkursu. Zgłoszenia miały różnorodną formę i napływały z całej Polski. Były to historie opowiedziane w konwencji piosenek hip-hopowych, debat, sond ulicznych czy nawet w formie wierszy i scenek rodzajowych. Aż 4 zwycięskie filmy, które znalazły się w najlepszej dziesiątcem, zostały przygotowane przez uczniów gimnazjów z Małopolski. Wszystkie nagrodzone w konkursie filmy będą dostępne na stronie internetowej programu www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie) oraz na profilu akcji na https://www.facebook.com/Finansoaktywni/.

Finaliści III edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni” z ministrem Wiesławem Janczykiem i dyrektorem Biura Komunikacji i Promocji Łukaszem Świerżewskim w sali kolegialnej Ministerstwa Finansów
Uczniowie, którzy dotarli do finału przyjechali do Warszawy aby uczestniczyć w uroczystości w Ministerstwie Finansów, warsztatach z produkcji filmowej z youtuberem Piotrem „Ziemniakiem” Latałą i zwiedzić Pałac Prezydencki. Finaliści z opiekunami otrzymali także nagrody rzeczowe.

Finaliści III edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni”:

Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu pod opieką Emilii Deleżuch – film pt. „Podatkowe dylematy”,
Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Wadowicach pod opieką Aliny Drycz-Kowalskiej – film pt. „Małopolskie rozkminki – pozytywnie o podatkach”,
Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie pod opieką Aleksandry Janik-Mendel – film pt. „Płać podatki – żyj kolorowo” ,
Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków w Chełmie pod opieką Beaty Łukaszewskiej-Breś – film pt. „Olśnienie”,
Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie pod opieką Joanny Lipowieckiej-Gorzkowskiej – film „Świat bez podatków. Koszmar czy raj?”,
Publiczne Gimnazjum w Miąsowej pod opieką Anny Piwowarczyk – film pt. „Temat: Podatki”,
Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi w Bochni pod opieką Marzeny Młynarskiej – film pt. „Zdrowy rozsądek radzi – dobry obywatel podatki płaci”,
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie pod opieką Joanny Jaworskiej – film pt. „Pozytywnie o podatkach”,
Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie pod opieką Renaty Pawłowskiej – film „Paweł i Gaweł w świecie podatków”,
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goszczanowie pod opieką Justyny Jocz – film pt. „Posłuchaj – zrozum – płać uczciwie podatki!”.

Wyróżnienie

W programie przyznano także jedno dodatkowe wyróżnienie dla uczniów Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 w Kłodzku. Zespół ten został wyróżniony przez członka jury, youtubera Piotra „Ziemniaka” Latałę, za wysoki poziom techniczny i artystyczny przygotowanej pracy.

Cel programu

„Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki” to już trzecia edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Tegoroczna misja koncentrowała się na uczciwym płaceniu podatków. Nauczyciele, na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez grono specjalistów, przeprowadzili lekcję na temat szarej strefy i problemów, które wynikają z unikania płacenia podatków. Jednak przede wszystkim przekonali się, co zyskujemy płacąc podatki.

O konkursie

Zadaniem konkursowym było opracowanie scenariusza i nakręcenie filmu konkursowego „Pozytywnie o podatkach”. Uczniowie mieli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas lekcji, a także wskazać korzyści, które płyną z uczciwego płacenia podatków oraz konsekwencje związane z ich niepłaceniem. Mieli także pokazać, że płacenie podatków to forma nowoczesnego patriotyzmu.

Efekty akcji

Zarówno program, jak i konkurs spotkały się z dużym zainteresowaniem nauczycieli i gimnazjalistów. W tegorocznej akcji wysłano 500 zestawów edukacyjnych do szkół, a blisko 150 pakietów zostało do tej pory pobranych ze strony internetowej. W sumie, w ciągu trzech lat, program dotarł do prawie 2 tys. gimnazjów w całej Polsce.

zespol3

Czytaj więcej

logo_3

Konkurs Finansoaktywni 2017. Wybraliśmy finalistów!

Z radością informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała wyboru 10 najlepszych filmów zgłoszonych przez zespoły uczniowskie w tegorocznej edycji programu Finansoaktywni. Misja: Uczciwie płacę podatki!

Poniżej przedstawiamy listę 10 zwycięskich prac konkursowych:

  • Film pt. „Podatkowe dylematy” przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu – pod opieką Pani Emilii Deleżuch.

 

  • Film pt. „Małopolskie rozkminki – pozytywnie o podatkach” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Wadowicach – pod opieką Pani Aliny Dyrcz-Kowalskiej.

 

 

  • Film pt. „Płać podatki – żyj kolorowo” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie – pod opieką Pani Aleksandry Janik-Mendel.

 

  • Film pt. „Olśnienie” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków w Chełmie – pod opieką Pani Beaty Łukaszewskiej-Breś.

 

  • Film „Świat bez podatków. Koszmar czy raj?” przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie – pod opieką Pani Joanny Lipowieckiej-Gorzkowskiej.

 

  • Film pt. „Temat: Podatki” przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Miąsowej – pod opieką Pani Anny Piwowarczyk.

 

  • Film pt. „Zdrowy rozsądek radzi – dobry obywatel podatki płaci” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi w Bochni – pod opieką Pani Marzeny Młynarskiej.

 

  • Film pt. „Pozytywnie o podatkach” przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie – pod opieką Pani Joanny Jaworskiej.

 

  • Film „Paweł i Gaweł w świecie podatków” przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie – pod opieką Pani Renaty Pawłowskiej.

 

  • Film pt. „Posłuchaj – zrozum – płać uczciwie podatki!” przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goszczanowie – pod opieką Pani Justyny Jocz.

Decyzją jury wyróżnienie za wysoki poziom artystyczny filmu otrzymała praca „Podatkoaktywni” przygotowana przez uczniów z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 1 z Kłodzka – pod opieką Pani Karoliny Opalińskiej. 

 

Zwycięskie  zespoły wraz z opiekunami zapraszamy na uroczystą Galę wręczenia nagród, która odbędzie się 8 czerwca br. w Ministerstwie Finansów. Podczas tej uroczystości młodzież wraz z członkami Komisji Konkursowej oraz przedstawicielami Ministerstwa Finansów obejrzy wszystkie finałowe prace oraz odbierze nagrody: uczniowie otrzymają bezprzewodowe głośniki JBL, a ich opiekunowie – przenośne dyski i eleganckie pióra. Po zakończeniu Gali młodzież weźmie udział w warsztatach filmowych z Youtuberem Piotrem „Ziemniakiem” Latałą. Ponadto, dla naszych Finalistów przygotowaliśmy dodatkową niespodziankę: zwiedzanie historycznego obiektu, pełniącego ważne, reprezentacyjne funkcje w naszym kraju. A zatem, plan tegorocznej wycieczki FINANSOAKTYWNYCH do Warszawy wygląda imponująco! Jesteśmy przekonani, że cały wyjazd będzie dla młodzieży niezapomnianym przeżyciem.

***

Aby zobaczyć relację ze spotkania w Ministerstwie zorganizowanego w poprzedniej edycji Programu kliknij w link.

Więcej o programie:

www.finansoaktywni.pl

https://www.facebook.com/Finansoaktywni/

Czytaj więcej